Wszystko o szybach


Przez stolarkę okienną ucieka z domu 41% ciepła. Duży wpływ na ucieczkę ciepła przez okna ma rodzaj zastosowanych szyb. Izolacyjność cieplną określa się współczynnikiem przenikania ciepła U. Im ten współczynnik jest mniejszy tym izolacyjność cieplna szyb jest większa. Współczynnik U dla zwykłej szyby zespolonej składającej się z dwóch zwykłych szyb wynosi około 3,0 (W/m²K). Okno trzyszybowe ma wartość współczynnika U około 1,9 (W/m²K). Aby uzyskać jeszcze cieplejsze szyby zespolone można zastosować niskoemisyjne szkło. Przy zastosowaniu w oknie szyby niskoemisyjnej obniża się współczynnik U do wartości 1,3 – 1,6 (W/m²K). Jeszcze cieplejsze okno o wartości U =1,1 (W/m²K) ma szybę niskoemisyjną i wypełnioną przestrzeń międzyszybową argonem.

Co to są szyby zespolone?

Nowoczesne okna muszą charakteryzować się jak najwyższą izolacyjnością termiczną. Aby osiągnąć ten cel, producenci starają się m.in zminimalizować ilości ciepła uciekającego przez szyby. Dążenie do osiągnięcia tego celu zaowocowało powstaniem systemów szyb zespolonych. Przeszklenie okna składa się w takim przypadku z dwóch (lub więcej) tafli szkła typu float oddzielonych od siebie ramką dystansową. Przestrzeń między szybami wypełniona jest najczęściej gazem szlachetnym.

Pakiet szybowy dwukomorowy

Czy możliwe jest łączenie szyb inteligentnych o różnych właściwościach w tych samych zestawach szyb zespolonych?

Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji szyb inteligentnych, większość z nich współgra i jest w pełni kompatybilna z innymi. Powyższa funkcjonalność powoduje, że nie ma przeciwwskazań, aby w jednym zestawie znalazła się, np. szyba samoczyszcząca i szyba grzejna. Pierwsza z wymienionych swe inteligentne właściwości uaktywnia na zewnątrz przegrody, druga zaś od wewnątrz. Zatem fakt, że jedną z szyb podłączymy do prądu, aby oddawała ciepło do wnętrza, nie przeszkodzi w żaden sposób – drugiej w procesie samoczyszczenia.

Jak działa szkło samoczyszczące?

Szkło samoczyszczące wciąż jest nowością na rynku. Tajemnica tego produktu tkwi w specjalnej powłoce, dzięki której w obecności promieniowania UV na powierzchni szyby zachodzi proces fotokatalizy. W wyniku tego procesu rozkładowi ulegają zanieczyszczenia znajdujące się na szybie. Szkło samoczyszczące wykazuje także właściwości hydrofilowe, co oznacza, że woda na jego powierzchni nie może gromadzić się w krople. Najmniejszy nawet deszcz równomiernie spływa z powierzchni szyby i spłukuje z niej rozkładane przez fotokatalizę zabrudzenia.

Szyby antywłamaniowe

Jeśli chcemy ochronić nasz dom przed złodziejami, możemy zamontować okna wyposażone w szyby antywłamaniowe. Są one specjalnie laminowane, zbudowane z dwóch lub więcej szyb float sklejonych ze sobą specjalną folią PVB (polywinylbutyralową). Szyby antywłamaniowe poznamy po oznaczeniu P4. Ich atutem jest duża wytrzymałość. Dzięki temu szyby antywłamaniowe chronią nie tylko przed włamaniem, ale także zabezpieczają domowników przed poranieniem w przypadku pęknięcia szkła. Nawet jeśli do tego dojdzie, szkło nie rozsypie się, gdyż jego kawałki będą utrzymywane w warstwie folii.

Szyby dźwiękochłonne

Hałas – problem, którego nie sposób zignorować w naszych nerwowych czasach. Przede wszystkim w dużych miastach, zatłoczonych aglomeracjach albo przy głównych trasach komunikacyjnych można zapomnieć o cichych spokojnych miejscach.zdj Często właśnie psychiczne i fizyczne zaburzenia mogą być spowodowane wzmożonym poziomem hałasu w domu i w pracy. Przez zainstalowanie dźwiękochłonnych szyb zespolonych można ten problem skutecznie rozwiązać. Dźwiękochłonne szyby działają jak „zapora dźwiękowa”. Dwie szyby różnej grubości, a tym samym o różnej częstotliwości drgań własnych, jak również napełnienie przestrzeni międzyszybowej specjalnym gazem znacznie redukują przenoszenie dźwięków.

Dźwiękochłonne szyby zespolone można także połączyć z innymi szkłami funkcyjnymi i stworzyć z nich tym sposobem wydajną wielofunkcyjną strukturę.

Szyba termoizolacyjna – dzwiękochłonna

Szkło ornamentowe

Jeśli chcemy wykorzystać szkło jako element dekoracyjny we wnetrzu, np. jako przegrodę między pomieszczeniami lub w konstrukcji drzwi, możemy zastosować szkło ornamentowe. Dzięki wzorzystej strukturze (po jednej stronie) szkło sprawdzi się też w pomieszczeniach, które mają nam zapewnić intymność, np. w łazience.

Szkło bezbarwne

Chinchila

 

 

 

 

 

 

 

Delta

Flutes

 

 

 

 

 

 

 

Niagara

 

 

Skąd się bierze para wodna na szybach?

Para wodna jest produkowana przez użytkowników pomieszczeń podczas takich czynności jak: gotowanie, pranie, kąpanie oraz oddychanie. Im cieplejsze powietrze tym większa ilość pary wodnej, zawartej w nim. Punkt rosy – tak nazywamy temperaturę, przy której powietrze zostaje nasycone parą wodną. W momencie kiedy wchodzi ono w kontakt z powierzchnią szyby, która jest chłodniejsza, część pary osadza się na szkle. Aby uniknąć tego rodzaju problemu wietrzyć pomieszczenia lub przy braku takiej możliwości zamontować wywietrzniki np. Ventair lub Aereco. Wywietrzniki dostępne są w naszych punktach handlowych.

Nawiewnik Aereco Nawiewnik Aereco

Jakie szyby zastosować, by zmniejszyć nasłonecznienie i hałas?

Nadmierne nasłonecznienie pomieszczenia możemy ograniczyć stosując rolety czy żaluzje. Istnieją jednak okna wyposażone w specjalne szyby refleksyjne, ograniczające nadmierne nasłonecznienie pomieszczeń. Szkło pokryte jest w takim przypadku warstwą twardych tlenków metali. Szyba może być wówczas bezbarwna lub barwiona w masie. Zatrzymuje 94% promieniowania ultrafioletowego, oraz chroni przed nadmiernym zmęczeniem oczu. Hałas przenikający przez okna można także znacznie ograniczyć przez zastosowanie okien wyposażonych w szyby laminowane – złożone z dwóch warstw szkła oddzielonych warstwą dźwiękoszczelnej żywicy.

Szyby Stopsol

  • Szkło regulujące działalności promieni słonecznych
  • Szkło refleksyjne nadające cechy prywatności i komfort wizualny
  • Szkło o wysokiej sprawności: istnieją liczne kombinacje poziomu kontroli działania promieni słonecznych i transmisji światła
  • Szkło o twardej powłoce (powłoka z tlenków metali nakładana metodą pirolizy)
  • Oferuje architektom nieograniczone możliwości kreatywności: mogą korzystać z jednego tylko rodzaju szkła dla różnych zastosowań

Zastosowania: jako szklenie pojedyncze , szyby zespolone , szkło laminowane , szkło hartowane i emaliowane.

Stopsol bezbarwny

Stopsol brązowy

 

Stopsol zielony

Stopsol grafit

Stopsol super silver dark blue

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Planibel kolorowy

  • Szkło o selektywnej kontroli działania promieni słonecznych i izolacji cieplnej.
  • Szkło otrzymywane jest przez nakładanie cienkiej selektywnej powłoki tlenków metali.
  • Szkło o wysokiej transmisji światła i o niskim przenikaniu ciepła do wnętrza budynku.
  • Jest odpowiednie dla wszystkich klimatów: łączy funkcję ochrony przed działaniem promieni słonecznych latem i izolacji cieplnej w zimie.
  • Jest dostępne w różnych kolorach, przy czym istnieje wyjątkowa gama o wyglądzie neutralnym i niskim odbiciu światła.

Zastosowania: tylko w szybach zespolonych, szkło w taflach dostępne dla zakładów produkujących szyby zespolone.

Planibel zielony

Planibel brązowy

Planibel szary

Panibel niebieski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szprosy

Stanowią element pakietu szybowego, na stałe zamocowane w ramce międzyszybowej. Mogą być oklejane powłoką drewnopodobną lub lakierowane na dowolny kolor z palety RAL. Istnieje możliwość zastosowania kolorystyki dwubarwnej – inny kolor jest widoczny od wewnątrz, a inny od zewnątrz pomieszczenia. Dostępne szprosy: 8mm, 18mm, 26mm, 45mm

Szprosy wewnątrzszybowe

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolory oklein szprosów

 

 

 

 

 

 

 

Szprosy naklejane ” wiedeńskie „

Zwane naklejane zwane także wiedeńskimi. Szpros naklejany to element z tego samego materiału co okno – naklejony z dwóch stron na szybie – przez co z pewnej odległości tworzy wizualną całość. Z bliska widać wnętrze szyby – nie zawsze jest to estetyczne. Dlatego tak ważne jest zastosowanie tzw. ślepego szprosu – ramki wewnątrz szyby sprawiającej wrażenie, że okno jest podzielone na małe szybki. I to rozwiązanie jest już nazywane szprosem wiedeńskim – i tylko takie stosuje Gdańska Fabryka Okien.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szprosy konstrukcyjne

Za taki „szpros” uznaje się np. poprzeczkę balkonową. Podziały tego typu są bardzo masywne, dlatego dobrze wyglądają jedynie w dużych oknach. Czasem ich zastosowanie jest wymuszone koniecznością podzielenia szyby na mniejsze części. Na pewno gustowne podzielenie okien takimi poprzeczkami sprawi, że okna będą bardzo stylowe i eleganckie.